Barokní a neobarokní premiéry v Liticích

Litice, kostel sv. Petra a Pavla, 17.00hod

Václav Benjamin Špíral - Létající lucerna (2019), triová sonáta pro dvoje housle a cembalo (světová premiéra)
Federico Maria Sardelli Concerto da chiesa in Re minore
P. Gunther Jacob, OSB. - Missa Dei Patris Festivalis (1725) (obnovená premiéra)

Kolegium pro duchovní hudbu & Consortium musicum

V rámci koncertu spojeného s oslavami patrocinia litického kostela sv. Petra a Pavla uvedeme v obnovené premiéře slavnostní mši českého barokního skladatele P. Gunthera Jacoba, OSB., jenž pocházel ze sudetských oblastí jihozápadních Čech. Rodák z Gossengrün (Krajková) přirozeně lnul k česko-bavorskému pohraničnímu regionu. Hudební vzdělání získal v benediktinském klášteře Kladruby, později coby barokní poutník navštěvoval Pannu Marii Klatovskou (pobýval zde od 22. října do 29. listopadu roku 1731) a zavítal i do bavorského Neukirchen b. Hl. Blut.

 

Missa Dei Patris Festivalis zahajuje tištěnou sbírku mší Acratismus pro honore Dei (Snídaně ke cti Boží, připravená z jídel znějících zbožností. Složená z chutí různých instrumentů a nejoddaněji předložená k libovolnému upotřebení všem i jednomu každému, kdo nejen zbožností, ale i hudbou uctívá Nejsvětější a Nerozdílnou Trojici), vydanou v roce 1725. Prozrazuje Jacobovu zálibu v kompozičních experimentech, jež stály u zrodu Jacobovy originální hudební řeči, jež byla jeho současníky tolik oceňována. Mši uvedeme v obnovené premiéře.

 

Cyklus Létající lucerna pro komorní obsazení od nadějného plzeňského skladatele Václava Benjamina Špírala vznikla z iniciativy členů spolku Consortium musicum. Vychází z barokního obsazení triových sonát a volbou témat vzdává hold barokním skladatelům, zejména Johannu Sebastianu Bachovi. Skladba bude provedena ve světové premiéře.

Aktuálně

Sehlingovská slavnost v Toužimi...
…v Toužimi si připomněli zapomenutého ...

Proběhly první Břízovské slavnosti
[…] Zlatý hřeb programu Břízovských ...

Beeindruckende Deutschlandpremiere in Eslarn
Die Aufführung der neu entdeckten ...