Tříkrálová česká pastorálka v Hohenwarthu s obnovenou premiérou

Hohenwarth, St. Johannes Baptist Kirche, 6. 1. 2019, 10.00hod

Václav Emanuel Horák (1800-1871) - Missa pastoralis in G Jan Nepomuk Augustin Vitásek (1770-1839) - pastorela Dormi pupule, dormi tenelle Petr Kirle (1745-1819) - Recitativo con Cantilena boëmica Hvězda již z Jakobu vyšla (obnovená premiéra) Maurus Zuccante - Angelus ad pastores ait Kolegium pro duchovní hudbu & Consortium musicum

V bavorském Hohenwarthu provedeme typickou českou "pastorálku" - populární Missu pastoralis in G od regenschoriho u Matky Boží před Týnem v Praze Václava Emanuela Horáka.

Horákova Missa pastoralis in G byla tradičně provozována v Klatovech na Nový rok. Tato tradice, jejímž hlavním nositelem byl sbormistr klatovského chrámového sboru JUDr. Jiří Bílek (1919-2011), přežila komunistickou éru a přetrvala až do počátku nového tisíciletí. Vitáskova pastorela patří k nejkrásnějším českým pastorálním skladbám přelomu klasicismu a raného romantismu.

Recitativo con Cantilena boëmica Hvězda již z Jakobu vyšla je pastorální skladba pro sólový recitativ a sbor. Sborová věta je parafrází známé české koledy. Pramen je uložen v hudební sbírce klatovského muzea a i když není výslovně autorizována, patrně pochází od klatovského regenschoriho Petra Kirleho (1745-1819, ve funkci 1796-1819). Kirlem vyhotovený provozovací materiál nezvykle doplněný o načrtnuté partitury dává tušit, že autorem by mohl být právě on. Zejména práce s orchestrem v rámci doprovázeného recitativu stejně jako instrumentace sborové koledy (Radost nevýmluvná všemu světu přišla), v níž nechybí překvapivé orchestrální efekty, prozrazuje autorovu suverénní orientaci v soudobé hudbě přelomu 18. a 19. století včetně operních recitativů. Skladbu provedeme v obnovené premiéře.

Aktuálně

Sehlingovská slavnost v Toužimi...
…v Toužimi si připomněli zapomenutého ...

Proběhly první Břízovské slavnosti
[…] Zlatý hřeb programu Břízovských ...

Beeindruckende Deutschlandpremiere in Eslarn
Die Aufführung der neu entdeckten ...