František Ignác Tůma & jeho současníci aneb Rok české hudby trochu jinak

Plzeň, katedrála sv. Bartoloměje, 1. 10. 2024, 19.00hod

Facebook
Print
František Ignác Tůma (1704-1774) Missa S. Wolfgangi P. Carolus Pelikan (2. pol. 17. stol.) Muttetum de Sancta Anna Jan Václav Flaška (1708/09-1783) Dixit Dominus Domino meo P. Venceslaus Majer, SJ (1665–1726) Mottetum pro omni Festo Eja plausus date Kolegium pro duchovní hudbu, Consortium musicum & hosté

Ve starobylých prostírách plzeňské katedrály sv. Bartoloměje provedeme dosud prakticky neprováděnou hudbu českých skladatelů, z nichž většina působila na významných českých kůrech v první polovině 18. století. Chceme tak připomenout Rok české hudby z trochu jiné perspektivy a ukázat, že české země rodily špičkové hudebníky dávno před narozením Bedřicha Smetany či Antonína Dvořáka a že daly evropské hudbě i jiné velikány než byl např. Jan Dismas Zelenka.

Vzhledem k tomu, že si v letošním roce připomínáme 250. výročí úmrtí významného skladatele přelomu baroka a klasicismu Františka Ignáce Tůmy, bude hlavní část programu věnována právě jeho dílu. Představuje je jeho Missa Sancti Wolfgangi, věnovaná světci, od jehož narození letos uplyne 1100 let, a který zároveň pomáhal určovat duchovní a civilizační identitu česko-bavorského pohraničí.

Zařazením skladby Dixit Dominus Domino Meo od klatovského rectora Chori a Tůmova současníka Jana Václava Flašky, připomeneme vrcholně barokní hudební tradici zdejšího pohraničního regionu. Program koncertu vyplníme o další duchovní kompozice českých skladatelů první poloviny 18. století. Mezi nimi stojí za pozornost moteto ke sv. Anně jezuitského skladatele P. Karla Pelikána, SJ. Do řádu Tovaryšstva Ježíšona patří také P. Václav Majer, SJ, který byl v roce 1726 pochován do klatovských katakomb. Jeho moteto Eja plausus date patří k tomu nejzajímavějšímu, co bylo v českých zemích v rámci tohoto žánru ve své době zkomponováno. Na programu nemůže chybět jeden z nejvýznamnějších pražských skladatelů první třetiny 18. století Šimon Brixi, otec slavného skladatele Františka Xavera. Českou hudební kulturu pomáhali spoluvytvářet také skladatelé z řádu piaristů. Na programu zazní díla P. Remigia a S. Erasmo, SP a také jedna drobná skladba P. Simona a S. Bartholomaeo, SP, jenž byl učitelem Františka Xavera Brixiho. Posledně jmenovanému skladateli budeme chtít věnovat pozornost v příštím roce, kdy P. Simon oslaví kulaté narozeniny.

 

František Ignác Tůma a jeho současníci, aneb Rok české hudby trochu jinak

 

P. Carolus Pelikan, SJ (2. pol. 17. stol.) Muttetum de Sancta Anna Auiae JESV, Christi Matrae Mariae Virginis Ad festa venite (1685) (obnov. prem.)

 

Šimon Brixi (1693–1735) Domine ad adjuvandum me festina

 

František Ignác Tůma (1704–1774) Missa Sancti Wolfgangi (obnov. prem.)

I. Kyrie eleison

II. Gloria in excelsis Deo

 

Jan Václav Flaška (c. 1708/9–1783) Dixit Dominus Domino meo in D

 

Antonio Caldara (1670–1736) Alleluia dicite gentibus (1710-1720) a 2 chori

 

III. Credo

 

P. Remigius a S. Erasmo, SP (1692–1747) Offertorium in C Resonate chori (obnov. prem.)

IV. Sanctus

V. Benedictus

VI. Agnus Dei

 

P. Simon a S. Bartholomaeo, SP (1715–1786) O salutaris hostia (obnov. prem.)

 

P. Venceslaus Majer, SJ (1665–1726) Mottetum pro omni Festo Eja plausus date

(obnov. prem.)

 

Aktuálně

Sehlingovská slavnost v Toužimi...
…v Toužimi si připomněli zapomenutého ...

Proběhly první Břízovské slavnosti
[…] Zlatý hřeb programu Břízovských ...

Beeindruckende Deutschlandpremiere in Eslarn
Die Aufführung der neu entdeckten ...