Svatodušní koncert v plzeňské katedrále 4.6.2017

Plzeň, katedrála sv. Bartoloměje, 17.00hod

P. Cajetanus Vogel, OSM (1750-1794): Missa Solemnis Sancti Ioannis Nepomuceni (1779) plzeňská obnovená premiéra

Na pozvání regenschoriho plzeňské katedtrály sv. Bartoloměje Pavla Šmolíka provedeme o Božím hodu svatodušním ve spolupráci s komorním orchestrem Consortium musicum v plzeňské obnovené premiéře mešní kompozici jednoho z nejznámějších českoněmeckých skladatelů chrámové hudby v období po F. X. Brixim, jehož díla byla od 70. let do konce 18. století rozšířena po celé střední Evropě.

Vogelova skladatelská virtuozita a proslulost stály u zrodu zakázky kompozice mše k oslavám 50. výročí kanonizace sv. Jana Nepomuckého, jež se uskutečnily v roce 1779 v pražské katedrále. Velkoryse koncipovaná  skladba předbněhla svojhi dobu a předjímá výrazové bohatství vrcholných mešních kompozic W. A. Mozarta.

Vogelova mše měla být v katedrále původně provedena během slavnostní svatodušní liturgie. Velmi jsme se na liturgickou produkci těšili, rádi uvádíme duchovní díla v souvislostech, pro které byla napsána. Plzeňský biskup Tomáš Holub však realizaci figurální hudby o tomto svátku výslovně zakázal. Rozsáhlou mši si tak budete moci vyslechnout v podobě koncertu.

Aktuálně

Sehlingovská slavnost v Toužimi...
…v Toužimi si připomněli zapomenutého ...

Proběhly první Břízovské slavnosti
[…] Zlatý hřeb programu Břízovských ...

Beeindruckende Deutschlandpremiere in Eslarn
Die Aufführung der neu entdeckten ...