Missa Dei Patris Festivalis P. Gunthera Jacoba poprvé v Německu (Barockregion Bayern Böhmen)

Eslarn (DE), Mariä Himmelfahrt Kirche, 29.9. 2019, 19.00hod

Facebook
Print
První provedení znovuobjevené Missa Dei Patris Festivalis (1725) P. Gunthera Jacoba, OSB v Německu v rámci projektu Barockregion Bayern-Böhmen Kolegium pro duchovní hudbu & Consortium musicum

Jedná se o největší mešní kompozici českého barokního skladatele P. Gunthera Jacoba, OSB. (1685-1734), jenž pocházel ze sudetských oblastí jihozápadních Čech. Rodák z Gossengrün (Krajková) přirozeně lnul k česko-bavorskému pohraničnímu regionu. Hudební vzdělání získal v benediktinském klášteře Kladruby, později coby barokní poutník navštěvoval Pannu Marii Klatovskou (pobýval zde od 22. října do 29. listopadu roku 1731) a zavítal i do bavorského příhraničného mariánského poutního místa Neukirchen b. Hl. Blut.

 

Missa Dei Patris Festivalis zahajuje tištěnou sbírku mší Acratismus pro honore Dei (Snídaně ke cti Boží, připravená z jídel znějících zbožností. Složená z chutí různých instrumentů a nejoddaněji předložená k libovolnému upotřebení všem i jednomu každému, kdo nejen zbožností, ale i hudbou uctívá Nejsvětější a Nerozdílnou Trojici), vydanou v roce 1725. Prozrazuje Jacobovu zálibu v kompozičních experimentech, jež stály u zrodu Jacobovy originální hudební řeči, která byla jeho současníky tolik oceňována. Jacob se v sólových částech i v závěrečných fugách inspiroval tehdy módním koncertním stylem benátského střihu, jenž si v té době nacházel cestu do českých liturgických kompozic. Zároveň však nezanevřel na konzervativnější hudební řeč vrcholného baroka, jejíž velkolepé plochy tvořily vítaný kontrast koncertatně vedeným hlasům.

Aktuálně

Sehlingovská slavnost v Toužimi...
…v Toužimi si připomněli zapomenutého ...

Proběhly první Břízovské slavnosti
[…] Zlatý hřeb programu Břízovských ...

Beeindruckende Deutschlandpremiere in Eslarn
Die Aufführung der neu entdeckten ...