Na pozvání spolku Tanaberk spravujícího poutní kostel sv. Anny na Tanaberku nedaleko Kdyně, provedeme v rámci zdejších svatoannenských oslav duchovní hudbu z českých archivů 18. století. Vzhledem k tomu, že si v letošním roce připomínáme 250. výročí úmrtí významného skladatele přelomu baroka a klasicismu Františka Ignáce Tůmy, bude část programu věnována právě jeho dílům. V obnovené premiéře provedeme jeho kompozici Missa Sancti Wolfgangi. Vzhledem k tomu, že náš příhraniční region nese významné stopy tohoto světce (bývalý poutní kostel Bolfánek u Chudenic, kostel zasvěcený tomuto patronu v nedalekém Haibühlu aj.), můžeme v rámci dobové barokní tradice vnímat jistou atribuci této skladby k našemu regionu a jeho tradicím.
Program doplní další skladby českých autorů první poloviny 18. století. Mnohé z nich zazní v obnovených premiérách.
Provázanost vzniku poutního kostela na Tanaberku s klatovskými jezuity (všerubský kantor a varhaník František Pajer, jenž byl na Tanaberku v roce 1703 svědkem zázraku nechal ve zdejší koleji studovat svého syna Antona a zdejší jezuité stáli u zrodu tohoto kostela) zdůrazníme zařazením skladeb jezuitských autorů - P. Karla Pelikána, SJ a jeho svatoanenského moteta Ad festa venite, jehož opis je shodou okolností datován stejně jako klatovský mariánský zázrak (1685) - a P. Václava Majera, SJ, který svá poslední léte dožil v klatovské koleji a v roce 1726 byl pochován do zdejších katakomb. Vazby ke Klatovům zdůrazníme zařazením zhudebnění žalmu Dixit Dominus Domino meo, které patrně pochází z pera rectora Chori zdejšího poutního kostela Jana Václava Flašky, který se zdejšími jezuity také hudebně spolupracoval.
Koncert barokní hudby ad honorem Sanctae Annae
P. Carolus Pelikan, SJ (2. pol. 17. stol.) Muttetum de Sancta Anna Auiae JESV, Christi Matrae Mariae Virginis Ad festa venite (1685) (obnov. prem.)
Šimon Brixi (1693–1735) Domine ad adjuvandum me festina
František Ignác Tůma (1704–1774) Missa Sancti Wolfgangi (obnov. prem.)
I. Kyrie eleison
II. Gloria in excelsis Deo
Antonio Caldara (1670–1736) Alleluia dicite gentibus (1710-1720) a 2 chori
III. Credo
Jan Václav Flaška (c. 1708/9–1783) Dixit Dominus Domino meo in D
IV. Sanctus
V. Benedictus
VI. Agnus Dei
P. Venceslaus Majer, SJ (1665–1726) Mottetum pro omni Festo Eja plausus date (obnov. prem.)
Sehlingovská slavnost v Toužimi...
…v Toužimi si připomněli zapomenutého ...
Proběhly první Břízovské slavnosti
[…] Zlatý hřeb programu Břízovských ...
Beeindruckende Deutschlandpremiere in Eslarn
Die Aufführung der neu entdeckten ...