Requiem za všechny hudebníky klatovských kůrů

Klenčí pod Čerchovem, kostel sv. Martina, 2.11.2019, 16.00hod

Vít Aschenbrenner - Requiem in stile antico a 5 voci & Basso continuo (2018)

Během zádušní bohoslužby vzpomeneme zejména těch klatovských hudebníků, díky jejichž píli a nadšení se nám zachovaly cenné památky v hudebním archivu děkanského kostela 18. a 19. století (Jan Václav Flaška, Václav Pavlas, Petr Kirle, Pavel Skřivánek, Mansvet Klička, Jan Talich aj.), i těch, kteří pomáhali přenést tradici duchovní hudby přes nástrahy 20. století (např. dr. Jiří Bílek, od jehož narození si letos připomínáme 100 let).

 

Umělecký vedoucí Kolegia pro duchovní hudbu Vít Aschenbrenner (1977) je významnou osobností v oblasti znovuobjevování tzv. staré hudby 17. a 18. století v regionu jihozápadních Čech. Jeho Requiem in stile antico (2018) vzniklo jako reflexe a pocta hudební kultuře období kolem druhé třetiny 17. století, kdy se tento region začal probouzet z válečných běd a dal opětovně vzniknout  institucionálním i myšlenkovým základům, jež pak určovaly tvář zdejší hudební kultury po několik staletí. Tato přitažlivá doba nového kulturního rašení ještě vzdávala opožděný hold vznešeným akordům pozdní renesance, zlatého období městské kultury. Současně s odvahou a zvědavostí otevírala dveře novým experimentům barvitého a až excentricky odvážně koncertujícího světa hudebního baroka.

 

Aschenbrennerovo requiem ve starém stylu spojuje oba tyto světy do kompozice šité na míru akustice velkých kostelních staveb, jež tak milovaly pozdní renesance a baroko 17. století.

Aktuálně

Sehlingovská slavnost v Toužimi...
…v Toužimi si připomněli zapomenutého ...

Proběhly první Břízovské slavnosti
[…] Zlatý hřeb programu Břízovských ...

Beeindruckende Deutschlandpremiere in Eslarn
Die Aufführung der neu entdeckten ...