Slavnostní koncert k výročí Bedřicha Smetany a k Roku české hudby 2024

Klatovy, Kulturní dům Družba, 18. 5. 2024, 0.00hod

Josef Klička (1855-1937) Ostende nobis
Josef Klička Benedixisti Domine
Josef Klička Lauda Sion
Bedřich Smetana (1824-1884) Česká píseň
Antonín Dvořák (1841-1904) Hospodiny pomiluj ny (Svatá Ludmila)
Antonín Dvořák Te Deum laudamus

Spojené sbory Západočeské oblasti Unie českých pěveckých sborů & Symfonický orchestr Bolech Tábor

Během pravidelného Setkání pěveckých sborů Západočeské oblasti Unie českých pěveckých sborů bude v rámci oslav 200. výročí narození Bedřicha Smetany a v rámci Roku české hudby 2024 v Kulturním domě Družba v Klatovech uspořádán Slavnostní koncert z děl Bedřicha Smetany a dalších českých autorů. Koncert bude představovat jeden z vrcholů letošní klatovské hudební sezóny. Krom známých skladatelských jmen jako Bedřich Smetana, Antonín Dvořák aj. zazní také smíšené sbory klatovského rodáka a prvního českého varhanního virtuóza Josefa Kličky. Součástí sborového tělesa budou také členové našeho sboru.

 

*   *   *   *   *

 

V sobotu 18. května 2024 proběhne v Klatovech XXX. ročník Setkání sborů Plzeňského a Karlovarského kraje, jež jsou členy západočeské oblasti Unie českých pěveckých sborů.

 

Setkání pořádá Pěvecký sbor Šumavan ve spolupráci s Kolegiem pro duchovní hudbu Klatovy. Uskuteční se pod záštitou Unie českých pěveckých sborů. Jeho hlavními patrony jsou Město Klatovy a další subjekty.

 

Bienální společné hudební setkávání sborů západočeské oblasti Unie představuje významný impuls sborového života tohoto regionu. Hostitelem je vždy jeden z těchto sborů a Setkání tak postupně navštěvuje všechna významná města Plzeňského a Karlovarského kraje. Po jisté odmlce způsobené nepříznivou epidemiologickou situací se tak sbory oblasti poprvé společně setkají v Klatovech.

 

Mottem tohoto Setkání nebude pouze radost ze společného zpěvu, ale také významná výročí. Krom Roku české hudby 2024 to bude zejména dvousté jubileum narození Bedřicha Smetany, jenž je vnímán jako zakladatel české moderní hudby.

 

Celodenní program Setkání nabídne zájemcům o sborovou hudbu širokou paletu sborových vystoupení. Západočeské sbory rozezvučí klatovské náměstí, stejně jako prostory refektáře bývalé jezuitské koleje a přilehlého nádvoří.

 

Vyvrcholením Setkání bude Slavnostní koncert v prostorách Kulturního domu Družba. Zde v podání spojených sborů západočeské oblasti za doprovodu táborského symfonického orchestru Bolech zazní program sestávající zejména z děl Bedřicha Smetany a Antonína Dvořáka. Uslyšíme zejména Smetanovu kantátu Česká píseň a Dvořákovo zhudebnění chvalozpěvu Te Deum. Klatovskou hudební tradici přelomu 19. a 20. století budou na tomto koncertě reprezentovat sborová díla zdejšího rodáka Josefa Kličky, Dvořákova kolegy na pražské konzervatoři.

 

Aktuálně

Sehlingovská slavnost v Toužimi...
…v Toužimi si připomněli zapomenutého ...

Proběhly první Břízovské slavnosti
[…] Zlatý hřeb programu Břízovských ...

Beeindruckende Deutschlandpremiere in Eslarn
Die Aufführung der neu entdeckten ...