Světová premiéra oratoria Blahoslavený Hroznata Pavla Samiece - koncert ke 100. výročí založení ČSR

Plzeň, Betlémská kaple, Husova 14, 28.10., 17.00hod

Pavel Samiec - Blahoslavený Hroznata (oratorium, 2018) libreto Štěpán Špád Kolegium pro duchovní hudbu Consortium musicum

Vznik samostatného Československa, první jeho roky a především pak roky, které tomuto dějinnému zlomu předcházely, byly ve znamení sebe-uvědomování si české identity. Z historie a z paměti byly vyzdvihovány a vyzdviženy ideje, události, osobnosti. Bez ohledu na to, zda se jednalo o ideje, události i osobnosti, které s formováním české identity měly ve skutečnosti co do činění, či nikoli. I proto nebyli zapomenuti zemští patroni v zemi, která se postupně víc a víc tváří jako ateistická.

A právě proto jsou čeští patroni dodnes natolik významní, že jim věnujeme pozornost i v běžném životě na počátku 21. století. Svatý Václav, Vít, Vintíř, Jan Nepomucký, svatá Ludmila, Zdislava, Anežka. A pochopitelně blahoslavený Hroznata, jehož postavení je v našem kraji zcela specifické, neboť právě on se stal patronem plzeňské diecéze. A ne náhodou.

 

První provedení nově vzniklého oratoria o blahoslaveném Hroznatovi z pera plzeňského hudebního skladatele Pavla Samiece na libreto klatovského bohemisty Štěpána Špáda. Oratorium zkomponované přímo k události 100. výročí vzniku ČSR se bude dotýkat pro region tak významného tématu, jakým je legenda o patronu plzeňské diecéze, jeho životě a duchovním odkazu. Obsah hudební kompozice byl k příležitosti výročí vzniku republiky volen zcela záměrně, aby bylo akcentováno regionální téma na několika úrovních – v rámci obsahu, v rámci autorů, v rámci zapojených umělců (orchestr Consortium musicum Plzeň, Kolegium pro duchovní hudbu Klatovy). Tímto jedinečným způsobem dne 28. 10. 2018 v Plzni oslavíme významné jubileum české státnosti pod patronací bl. Hroznaty.

 

Aktuálně

Sehlingovská slavnost v Toužimi...
…v Toužimi si připomněli zapomenutého ...

Proběhly první Břízovské slavnosti
[…] Zlatý hřeb programu Břízovských ...

Beeindruckende Deutschlandpremiere in Eslarn
Die Aufführung der neu entdeckten ...